Professor Timothy R. Tangherlini (California Ülikool, Los Angeles) peab eesti ja võrdleva rahvaluule õppetooli asutamisele ja esimesele professorile Walter Andersonile pühendatud loengu 6. septembril 2019 kell 14.15, Ülikooli 16-212.
Loeng "Keiser ja andmed: folkloristika algoritmilisel ajastul".
Oma kuulsas monograafias „Keiser ja abt“ sõnastas Walter Anderson folkloori enesekontrolli seaduse (sks das Gesetz der Selbstberichtigung) ning arendas rahvajutu võrdleva uurimise metodoloogiat. Uuenduslikud olid ka tema tööd eksperimentaalse folkloristika vallas, milles ta selgitas rahvajututraditsiooni püsivust ja muutusi jutuvestmise käigus. Andersoni ideed valmistasid ette suurte andmemassiivide uurimist tänapäeva digitaalses folkloristikas.
Loengus analüüsitakse Evald Tang Kristenseni 19. sajandil kogutud taani folkloori korpust digitaalsete meetoditega ja tutvustatakse kolme ulatuslikku eksperimenti. Esimene neist käsitleb folkloorsete teemade geograafilist levikut Taanis. Teine eksperiment aitab mõista juttudes mainitud kohtade ja jutustamiskohtade omavahelisi seoseid. Kolmas geograafiline eksperiment uurib rahvajuttudes esinevate fraaside stabiilsust ja varieeruvust suhetes žanride, jutuvestja repertuaari ning juttude piirkondliku levikuga. Loengu lõpus käsitletakse arhiveeritud ja „digitaalselt sündinud“ sotsiaalmeedia folkloori uurimise kontseptuaalseid võimalusi tänapäeval.
Timothy R. Tangherlini töötab professorina Los Angelese California Ülikooli ida-aasia keelte ja kultuuride osakonnas ning skandinaavia sektsioonis. Professionaalse folkloristi ja etnograafina on ta avaldanud mitmeid raamatuid, näiteks “Taani muinasjutud, muistendid ja teised lood” ning artikleid teadusajakirjades (The Journal of American Folklore, Western Folklore, Journal of Folklore Research, Folklore, Scandinavian Studies, Danske Studier, PlosOne, Computer and Communications of the Association for Computing Machines). Lisaks töötab ta vastutava täitjana rahvusvahelises uurimisprojektis ISEBEL, mille eesmärk on usundiliste muistendite otsingumootori arendamine. Oma viimastes töödes on ta pühendunud folkloori, kirjanduse ja kultuuri digitaalse uurimisele. Ta on Ameerika Folkloori Seltsi auliige ja Gustav Adolfi kuningliku akadeemia liige ning kolme dokumentaalfilmi autor; lisaks on nõustanud mitmeid filmitootjaid ning telekanaleid (Disney Animation, National Geographic Television, National Geographic Specials, PBS). Tema teadustöö toetajate seas on NEH, NSF, NIH, Melloni Fond, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Korea Fond, Ameerika Skandinaavia Fond, John Simon Guggenheimi Mälestusfond, Ameerika Õpetatud Seltside Nõukogu ja Google.
Kõik on oodatud kuulama!
Info: eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Liilia Laaneman, liilia.laaneman [ät] ut.ee